5 قدم تا استقلال مالی

 

 

 

 

 

رسیدن به استقلال مالی و پیدا کردن اطمینان نسبی از آینده، یکی از بزرگ‌ترین اهداف انسان‌های مدرن است. استقلال مالی فقط به معنی داشتن منبع درآمد نیست بلکه یعنی درآمد قابل قبولی داشته باشید که بر اساس آن بتوانید پس‌انداز مکفی پیدا کنید، مقداری از درآمدتان را سرمایه‌گذاری کنید و مابقی را برای زندگی‌ای که مطابق میل‌تان است خرج کنید.

 

سخن گفتن از استقلال مالی در شرایط بحران، رکود و تحریم‌های اقتصادی کار ساده‌ای نیست. در این دوران قدرت خرید و پس‌انداز مردم کاهش پیدا می‌کند و گاه حتی پس‌انداز تبدیل به رویا می‌شود زیرا اغلب درآمد افراد جامعه صرف خرید مایحتاج زندگی می‌شود. اما باز هم در این شرایط، می‌توان با استفاده از تاکتیک‌ها و گام‌هایی ساده و کاربردی در مسیر آزادی مالی قدم برداشت.

 

 

  1.      هدف زندگی را پیدا کنید

 ما در این مقاله قرار است از پول و درآمد و پس‌انداز بنویسم اما واقعیت این است که پول درآوردن بدون هدف مانند رانندگی بدون مقصد مشخص در جاده‌ای بی‌انتهاست. بنابراین توصیه اکید ما این است که بدون در نظر گرفتن جامعه و آنچه طی این سال‌ها آموخته‌ایم با خود خلوت کنید و به این فکر کنید هدف شما از کار کردن و منبع درآمد داشتن چیست؟ اگر پول‌هایتان را پس‌انداز کنید، دوست دارید با آن چه کنید؟ برای رسیدن به اهداف مالی‌تان حاضرید چه اقداماتی انجام بدهید؟

  1.  
  1.      بودجه مشخص کنید

اصل و اساس مدیریت هزینه‌های زندگی این است که بودجه‌ای برای تمام هزینه‌ها و مخارج خود تهیه کنید و اجازه ندهید میان این دو فاصله چشمگیری ایجاد شود. هر چقدر مخارج شما با بودجه از پیش تعیین‌شده‌تان هماهنگ‌تر باشد، نشان می‌دهد مدیریت درآمدتان را بهتر در دست گرفته‌اید.

 

  1.      قسط‌ها و بدهی‌های خود را به موقع پرداخت کنید

هرگز پرداخت قسط و بدهی را به تعویق نیندازید و همیشه آن‌ها را سر زمانی که متعهد شده‌اید، پرداخت کنید. انباشت بدهی‌ها و اقساط پرداخت نشده، هم می‌تواند اعتبار شما را خدشه‌دار کند و هم رفته‌رفته به کوه عظیمی تبدیل شود که از میان برداشتنش به این سادگی نیست.

 

  1.      به سلامتی خود اهمیت بدهید

اهمیت دادن به سلامتی، یکی از باارزش‌ترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توانید انجام بدهید. هر چقدر بیشتر به سلامتی خود اهمیت بدهید و مراقب حالات جسمی و روحی خود باشید، احتمالا در آینده سالم‌تر خواهید بود.

 

  1.      از همین الان به فکر خرید بیمه زندگی باشید

هر چقدر زودتر به فکر سرمایه‌گذاری با بیمه‌های زندگی باشید، در آینده سرمایه و اندوخته بیشتری نصیبتان خواهد شد. اگرچه سرمایه‌گذاری با انواع روش‌ها می‌تواند مفید و کارساز باشد اما خرید بیمه زندگی این مزیت را دارد که هم از سود تضمینی برخوردار می‌شوید و هم سود مشترک در منافع را بدست خواهید آورد.

 

 

  1.  

باران

چترها را باید بست، زیر باران باید رفت...